Sıkça Sorulanlar

LONCA nedir?

LONCA aslında bir girişimcilik merkezi.

Çok lokasyonlu, özel mentorluk sistemine sahip, programı bitiren girişimcilerin başvuruda önceliklere sahip olduğu bir yatırım fonunu da içinde barındıran özel bir Girişimcilik Merkezi olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından, Workinton proje ortaklığıyla kuruldu.

LONCA adı, temelini Ahilik teşkilatlarından alan, Osmanlı döneminde kent esnafının ve küçük çaplı üretim yapan zanaatkarların örgütlenme biçiminden gelmektedir. O dönemde LONCA yapılanmasında, meslek kollarında yer alan çıraklar, Ustaların yanlarında, bir nevi onların onların hamiliğinde ve mentorluğunda kalfalığa geçiş sürecini yaşarlar ve gerekli şartları sağlamaları durumunda kalfa olurlardı.

Lonca Girişimcilik Merkezi'nde de mentorluk sistemine büyük önem verilmekte, LONCA girişimcileri için ne tür mentorluğa ihtiyaç varsa, bunun sağlanması hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Kimler başvurabiliyor?

Lonca'ya teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir bir iş fikrine sahip, bunu kendisi veya ekibiyle birlikte geliştirmeye başlamış ya da geliştirebilecek tüm girişimciler başvurabilir.

Başvuru için tıklayın...

Her sektörden projeyle başvurabilir miyiz?

Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir bir iş fikrine sahipsen, her sektörden projeyi destekleriz.

Çok klasik olacak belki ama bir "cafe açma ve işletme" projesini destekleyemeyiz ama cafelerin daha verimli çalışması ile ilgili teknolojik bir gelişme içeren ve tüm cafelere uygulanabilecek bir projeyi memnuniyetle destekleriz.

Başvuru için tıklayın...

LONCA'ya başvuruda, projemizin Finansal Teknolojilerle ilgili olması zorunda mı?

Hayır, projenin Fintech olması zorunda değil. Bir üst soruda da belirtildiği gibi, teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir bir iş fikrine sahip tüm girişimciler başvurabilir.

Başvuru için tıklayın...

Ne zaman başvurabilirim?

Üçüncü dönem başvurular 30 Temmuz’da başlıyor.

Ayrıca belli aralıklarla yeni girişimler almaya devam edeceğiz. Haberdar olmak için sayfanın altındaki e-bültene kayıt olabilirsiniz.

Başvuru için tıklayın...

Yeriniz nerede?

LONCA, Esentepe Astoria Alışveriş Merkezi'nde. Açık adresi ise; Workinton Astoria, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Cad. Astoria Kuleleri No:127, 34394

Ancak şu ayrıntı gözden kaçmasın!

LONCA Girişimcisiysen, proje ortağımız Workinton'un tüm şubelerini de kullanabilirsin.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

LONCA ücretli mi? Hisse istiyor musunuz?

Hayır, LONCA'da girişimciden herhangi bir ücret ya da hisse talep edilmiyor. Girişimcilerimiz, proje ortağımız Workinton'un çalışma alanlarını ücretsiz kullanabilecekler, mentorluk, eğitim ve etkinlikler için herhangi bir ücret ödemek durumunda olmayacaklar.

Kuveyt Türk API’lerini kullanabiliyor muyuz?

Projelerinde Finansal API kullanmak isteyen LONCA girişimcileri, Kuveyt Türk’te API’leri geliştiren profesyonel ekibin mentorluğunda, açılmış ve açılmakta olan API’lerimizi test ortamında kullanabiliyor, ihtiyaçları olan API’lerin açılması yönünde talepte bulunabiliyorlar. Projelerini de bu şekilde geliştirebiliyorlar.

Kuveyt Türk’te mevcutta açılan API’lerle ilgili olarak Kuveyt Türk API Market sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsin.

Yatırım yapıyor musunuz?

Evet, yatırım yapıyoruz. Kuveyt Türk olarak KT Portföy yönetiminde Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurduk. Kurulan bu fonun odağında, yalnızca Startup'lar ve Teknoloji Girişimcileri olacak ve LONCA'yı tamamlayan girişimciler, eğer fonun yatırım büyüklüğü için uygun aşamaya gelmişlerse, bu fondan yatırım almak konusunda önceliğe sahip olacaklar.

LONCA'daki bir hedefimiz ise, her girişimcimizin, program sonunda fonun yatırım büyüklüğü için uygun aşamaya gelmesidir.

Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Program ne zaman bitecek?

İkinci dönem programımız devam ediyor ve 11 Ekim 2018'de yapılacak LONCA Günü'yle sona erecek. Takvimine eklemeyi unutma, girişimcilerimiz için çok önemli olacak bugünde mutlaka seni de bekliyoruz :)

Üçüncü dönem programımız ise yine 6 ay sürecek ve başvurular sonrası 24 Eylül’de başlayacak ve 28 Mart Perşembe günü yapılacak LONCA Günü'yle sona erdireceğiz.

LONCA programı bittikten sonra ne olacak?

Programı başarıyla bitiren girişimcilerimizle karşılıklı görüşerek, her biri için ihtiyaçları belirlenecek.

Projeleri konusunda güzel gelişmeler sağlamış ama belli bir süre daha Kuluçka'ya devam etmesi faydalı olacak LONCA girişimcilerinin kuluçka süresi uzatılabilir.

Projeleri yatırım büyüklüğü için uygun aşamaya gelmişse, Kuveyt Türk Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ya da işbirliği halinde bulunulan yatırımcı ağlarına yapacakları yatırım başvurularında önceliğe sahip olacaklar.

Projeleri, Kuveyt Türk'ün ya da Kuveyt Türk'ün müşterilerinin kullanabilecekleri ürünleri içeren LONCA Girişimcileri ile özel Satın Alma Günleri organize edilerek, LONCA Girişimcilerinin, müşteri potansiyeli arttırılmaya çalışılacaktır.

Projeleri uluslararasılaşabilecek LONCA Girişimcileri için ise, dünyanın birçok noktasında kurulan işbirlikleri ile projelerinin yurtdışında büyümeleri konusunda yardımcı olacağız.

Haberdar olun!

E-bültenimize kayıt olarak tüm etkinlik ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.